Koniec ery rozwiązań ‘point-in-time’? Nowe narzędzie w walce ze złośliwym oprogramowaniem

Czasy hakerów-zapaleńców, którzy włamywali się do sieci dla żartu albo z nudów, bezpowrotnie minęły. Ich miejsce zajęły zorganizowane grupy przestępcze działające na zlecenie mafii, wielkich korporacji, a nawet państw.

Szacuje się, że w 2021 zysk przestępców działających w sieci przewyższy łączny dochód z handlu najpopularniejszymi narkotykami. Hakerzy używają coraz bardziej wyrafinowanych metod, aby wyłudzić cenne dane, czy zainfekować sieć. 

Tymczasem ponad 75% współczesnych
silników antywirusowych nie radzi sobie z wykrywaniem złośliwego oprogramowania nowej generacji. W obliczu takich zagrożeń przedsiębiorstwa nie mogą polegać na tradycyjnych narzędziach antywirusowych, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej firmie i klientom.

Rozwiązania point-in-time przestały być skuteczne

Kiedy biznes wkraczał na ścieżkę cyfrowej transformacji, tradycyjne antywirusy i systemy ochrony przed włamaniem (IPS) sprawdzały się w walce z ówczesnymi zagrożeniami w sieci. Jednak w obliczu coraz bardziej zaawansowanego malware-u narzędzia te okazują się bezradne. Większość z nich opiera się bowiem na systemach sprawdzających zagrożenia w konkretnym momencie (point-in-time). Jeśli uznają dany plik za nieszkodliwy, wpuszczają go do sieci, nie
dokonując dalszej jego analizy.

Współcześni hakerzy nauczyli się wykorzystywać tę lukę w działaniu tradycyjnych antywirusów i oszukiwać je za pomocą zaawansowanego złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy polimorficzne czy pliki zawierające zmienne dane. Plik zawierający taki wyrafinowany malware wygląda z punktu widzenia rozwiązań point-in-time całkowicie niewinnie i przedostaje się do sieci. Wtedy aktywuje złośliwy mechanizm i infekuje system od razu albo pozostaje w uśpieniu przez jakiś czas i uderza potem, niczym bomba z opóźnionym zapłonem.

Profesjonalne zabezpieczenie firmy w cenie dużej kawy?

Z Nami to możliwe!

Jedna kawa dziennie to cena jaką możesz zapłacić za bezpieczeństwo Twojego komputera. Zarejestruj się aby przetestować usługę za darmo już dziś.

Zabezpieczenia retrospektywne – pełen wgląd w zdarzenia w sieci

Na szczęście firmy produkujące oprogramowanie wyszły naprzeciw zagrożeniom nowej generacji. Zaawansowane systemy ochrony przed złośliwym oprogramowaniem korzystają z narzędzi retrospektywnych. W przeciwieństwie do rozwiązań point-in-time, rejestrują one każdą aktywność plików w sieci, nie tylko w punkcie wejścia, gwarantując błyskawiczną reakcję w przypadku nieoczekiwanej aktywacji wirusa i możliwość dokładnej analizy zdarzenia. Dzięki temu zespół IT może starannie przyjrzeć się temu, jak zainfekowany plik zmieniał się w czasie i podjąć odpowiednie działania.

Zaawansowana ochrona przed współczesnymi zagrożeniami w sieci

Hakerzy nieustannie zmieniają metody działania, stosując szyfrowanie, odraczanie, czy wirusy polimorficzne oraz ukrywające się. Aby skutecznie bronić się przed tymi zaawansowanymi metodami ataków, przedsiębiorstwa muszą korzystać z nowoczesnych narzędzi, które dadzą im pełen wgląd w infrastrukturę w dowolnym momencie w przeszłości.
Systemy korzystające z analizy retrospektywnej oferują taką możliwość. Wykorzystują też inne mechanizmy, które pomagają dokonać drobiazgowej analizy zdarzeń, takie jak wskaźniki kompromitacji, informacja o trajektorii działania złośliwego kodu, czy korelacja zdarzeń w sieci. Funkcjonalności te tworzą katalog rozwiązań pozwalających nowoczesnym firmom skutecznie bronić się przed wyrafinowanym złośliwym oprogramowaniem.

Podsumowanie

Przestępczość w sieci rozwija się z zawrotną prędkością, a hakerzy nie ustają w poszukiwaniu nowych metod działania. Żadne narzędzie nie jest w stanie zagwarantować 100% ochrony przed zagrożeniami. Jednak im dokładniejszy obraz sieci i znajdujących się w niej plików ma Twój dział IT, tym większa szansa, że będzie w stanie w porę wykryć zagrożenie i skutecznie zneutralizować jego skutki.

Rozwiązania oparte na analizie i zabezpieczeniach retrospektywnych oferują najpełniejszy wgląd w informacje o Twojej sieci i największą kontrolę nad jej bezpieczeństwem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych narzędziach bezpieczeństwa IT, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania.

Aktualności.

Bezpieczna praca zdalna. Czy to w ogóle możliwe?

Bezpieczna praca zdalna. Czy to w ogóle możliwe?

„Miejsce pracy” nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia. Rozwój technologii umożliwia wydajną pracę z każdego miejsca i za pomocą dowolnych urządzeń. Jednak aby czerpać korzyści z pracy zdalnej, musisz wiedzieć, jak skutecznie zabezpieczyć krytyczne biznesowe zasoby i dane.

czytaj dalej
Zagrożenia w sieci – czy Twoja firma jest bezpieczna?

Zagrożenia w sieci – czy Twoja firma jest bezpieczna?

Jak nie dać się okradać „po cichu”?Poznaj rozwiązania bezpieczeństwa niezbędne przy korzystaniu z sieci.Poznaj Ochronę DNS – najtańsze i jedno z najskuteczniejszych sposobów ochrony sieci.Dostałem email, wygląda dobrze, ale czy na pewno jest bezpieczny?Mam…

czytaj dalej
Ochrona sieci – dowiedz się jak chronić swoją firmę

Ochrona sieci – dowiedz się jak chronić swoją firmę

Coraz więcej przedsiębiorstw postrzega cyfryzację i wdrażanie nowoczesnych technologii jako czynnik decydujący o przewadze konkurencyjnej. Dodatkowo współczesne firmy rozumieją, że dane stały się jednymi z ich najcenniejszych aktywów. Warto zapewnić im należytą…

czytaj dalej
Zostań z NetFormers!

Zostań z NetFormers!

Bez zbędnego spamu!

Dołącz do naszego Newslettera aby otrzymywać zaproszenia na bezpłatne szkolenia, webinary i warsztaty oraz solidną dawkę aktualnej wiedzy o rozwiązaniach z zakresu sieci i bezpieczeństwa na rynku.

Bądź na bieżąco!

Dziękujemy, że jesteś z Nami!