Koniec ery rozwiązań ‘point-in-time’? Nowe narzędzie w walce ze złośliwym oprogramowaniem

Czasy hakerów-zapaleńców, którzy włamywali się do sieci dla żartu albo z nudów, bezpowrotnie minęły. Ich miejsce zajęły zorganizowane grupy przestępcze działające na zlecenie mafii, wielkich korporacji, a nawet państw.

Szacuje się, że w 2021 zysk przestępców działających w sieci przewyższy łączny dochód z handlu najpopularniejszymi narkotykami. Hakerzy używają coraz bardziej wyrafinowanych metod, aby wyłudzić cenne dane, czy zainfekować sieć. 

Tymczasem ponad 75% współczesnych
silników antywirusowych nie radzi sobie z wykrywaniem złośliwego oprogramowania nowej generacji. W obliczu takich zagrożeń przedsiębiorstwa nie mogą polegać na tradycyjnych narzędziach antywirusowych, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej firmie i klientom.

Rozwiązania point-in-time przestały być skuteczne

Kiedy biznes wkraczał na ścieżkę cyfrowej transformacji, tradycyjne antywirusy i systemy ochrony przed włamaniem (IPS) sprawdzały się w walce z ówczesnymi zagrożeniami w sieci. Jednak w obliczu coraz bardziej zaawansowanego malware-u narzędzia te okazują się bezradne. Większość z nich opiera się bowiem na systemach sprawdzających zagrożenia w konkretnym momencie (point-in-time). Jeśli uznają dany plik za nieszkodliwy, wpuszczają go do sieci, nie
dokonując dalszej jego analizy.

Współcześni hakerzy nauczyli się wykorzystywać tę lukę w działaniu tradycyjnych antywirusów i oszukiwać je za pomocą zaawansowanego złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy polimorficzne czy pliki zawierające zmienne dane. Plik zawierający taki wyrafinowany malware wygląda z punktu widzenia rozwiązań point-in-time całkowicie niewinnie i przedostaje się do sieci. Wtedy aktywuje złośliwy mechanizm i infekuje system od razu albo pozostaje w uśpieniu przez jakiś czas i uderza potem, niczym bomba z opóźnionym zapłonem.

Profesjonalne zabezpieczenie firmy w cenie dużej kawy?

Z Nami to możliwe!

Jedna kawa dziennie to cena jaką możesz zapłacić za bezpieczeństwo Twojego komputera. Zarejestruj się aby przetestować usługę za darmo już dziś.

Zabezpieczenia retrospektywne – pełen wgląd w zdarzenia w sieci

Na szczęście firmy produkujące oprogramowanie wyszły naprzeciw zagrożeniom nowej generacji. Zaawansowane systemy ochrony przed złośliwym oprogramowaniem korzystają z narzędzi retrospektywnych. W przeciwieństwie do rozwiązań point-in-time, rejestrują one każdą aktywność plików w sieci, nie tylko w punkcie wejścia, gwarantując błyskawiczną reakcję w przypadku nieoczekiwanej aktywacji wirusa i możliwość dokładnej analizy zdarzenia. Dzięki temu zespół IT może starannie przyjrzeć się temu, jak zainfekowany plik zmieniał się w czasie i podjąć odpowiednie działania.

Zaawansowana ochrona przed współczesnymi zagrożeniami w sieci

Hakerzy nieustannie zmieniają metody działania, stosując szyfrowanie, odraczanie, czy wirusy polimorficzne oraz ukrywające się. Aby skutecznie bronić się przed tymi zaawansowanymi metodami ataków, przedsiębiorstwa muszą korzystać z nowoczesnych narzędzi, które dadzą im pełen wgląd w infrastrukturę w dowolnym momencie w przeszłości.
Systemy korzystające z analizy retrospektywnej oferują taką możliwość. Wykorzystują też inne mechanizmy, które pomagają dokonać drobiazgowej analizy zdarzeń, takie jak wskaźniki kompromitacji, informacja o trajektorii działania złośliwego kodu, czy korelacja zdarzeń w sieci. Funkcjonalności te tworzą katalog rozwiązań pozwalających nowoczesnym firmom skutecznie bronić się przed wyrafinowanym złośliwym oprogramowaniem.

Podsumowanie

Przestępczość w sieci rozwija się z zawrotną prędkością, a hakerzy nie ustają w poszukiwaniu nowych metod działania. Żadne narzędzie nie jest w stanie zagwarantować 100% ochrony przed zagrożeniami. Jednak im dokładniejszy obraz sieci i znajdujących się w niej plików ma Twój dział IT, tym większa szansa, że będzie w stanie w porę wykryć zagrożenie i skutecznie zneutralizować jego skutki.

Rozwiązania oparte na analizie i zabezpieczeniach retrospektywnych oferują najpełniejszy wgląd w informacje o Twojej sieci i największą kontrolę nad jej bezpieczeństwem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych narzędziach bezpieczeństwa IT, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania.

Aktualności.

Parasol ochronny nad siecią firmową

Parasol ochronny nad siecią firmową

Sposób świadczenia pracy przez pracownika etatowego czy usług przez freelancera zmienia się bardzo szybko. Nie tylko dlatego, że tak zwane pokolenie Millenialsów odrzuca tradycyjny model siedzenia przy biurku w siedzibie firmy w sztywno ustalonych godzinach. To...

czytaj dalej
Zostań z NetFormers!

Zostań z NetFormers!

Bez zbędnego spamu!

Dołącz do naszego Newslettera aby otrzymywać zaproszenia na bezpłatne szkolenia, webinary i warsztaty oraz solidną dawkę aktualnej wiedzy o rozwiązaniach z zakresu sieci i bezpieczeństwa na rynku.

Bądź na bieżąco!

Dziękujemy, że jesteś z Nami!