Bezpieczna praca zdalna. Czy to w ogóle możliwe?

„Miejsce pracy” nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia. Rozwój technologii umożliwia wydajną pracę z każdego miejsca i za pomocą dowolnych urządzeń. Jednak aby czerpać korzyści z pracy zdalnej, musisz wiedzieć, jak skutecznie zabezpieczyć krytyczne biznesowe zasoby i dane.

Poznaj rozwiązania do zabezpieczenia pracy zdalnej!

Cisco Meraki

Zdalne zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury sieciowej.

Cisco Security

Kompleksowe rozwiązania bezpieczeństwa stanowisk home office.

Fortinet

Zapewnienie ciągłości działania biznesu w sytuacjach kryzysowych.

65% polskich przedsiębiorców zapewniło swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej 1
w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Wiele firm planuje wprowadzenie takiego modelu pracy na stałe. Home office powoli staje się nową rzeczywistością. Warto się do niej przygotować jak najwcześniej.

Praca zdalna. Nowe możliwości — nowe wyzwania

Coraz bardziej popularna migracja zasobów i aplikacji biznesowych do chmury połączona z powszechnym dostępem do urządzeń mobilnych umożliwia pracownikom skuteczne działanie z dowolnego miejsca na świecie, kwestionując tradycyjne podejście do stanowiska pracy. Praca zdalna przynosi wiele korzyści, od większego zaangażowania pracowników po oszczędności i możliwość pozyskania najlepszych specjalistów bez względu na ich miejsce zamieszkania.

Zalety home office najsilniej wybrzmiały w trakcie pandemii koronawirusa, gdy wiele przedsiębiorstw zmuszonych było przestawić się na tryb zdalny praktycznie z dnia na dzień. Jednak praca na odległość niesie za sobą również nowe formy zagrożenia dla bezpieczeństwa danych organizacji. Z wyzwaniami home office borykają się przede wszystkim te przedsiębiorstwa, w których do tej pory model zdalny nie był akceptowany, a teraz zmuszone są go wdrożyć, by zapewnić dalsze funkcjonowanie biznesowi.

64% polskich pracowników chciałoby zachować możliwość pracy zdalnej po wygaśnięciu epidemii, przynajmniej w jakimś stopniu.2

1Źródło: forsal.pl

2 Źródło: biznes.wprost.pl

Profesjonalne zabezpieczenie pracownika w cenie dużej kawy?

Z Nami to możliwe!

Jedna kawa dziennie to cena jaką możesz zapłacić za bezpieczeństwo Twojego komputera. Zarejestruj się aby przetestować usługę za darmo już dziś.

Praca zdalna — jakie bariery muszą pokonać polskie przedsiębiorstwa?

Nadrzędnym celem przy tworzeniu stanowisk zdalnych jest jak najlepsze odwzorowanie warunków pracy z biura. Zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą zdawać sobie sprawę z pełnego obrazu zagrożeń, na jakie narażeni są pracownicy i dane organizacji, by dostosować do nich odpowiednie środki i systemy bezpieczeństwa.
By zapewnić optymalną wydajność pracy zdalnej, należy zadbać min. o bezpieczny dostęp do aplikacji biurowych, możliwość logowania tymi samymi poświadczeniami, co w biurze, czy dostęp do wsparcia technicznego. Przejście na nowy model funkcjonowania firmy wiąże się z szeregiem wyzwań, takich jak:
Q

Brak personelu IT w lokalizacjach zdalnych

Q

Problemy ze stabilnym połączeniem internetowym

Q

Ograniczony dostęp do zasobów biurowych

Q

Zagwarantowanie wydajności aplikacji SaaS

Q

Brak dostępu do telefonów VoIP

Q

Niski poziom zabezpieczeń sieci w lokalizacjach zdalnych

Q

Ograniczony dostęp do wsparcia technicznego

Q

Brak widoczności dla zespołu IT

Skuteczna ochrona firmy w dobie home office

Jeszcze kilka lat temu istniała jedna główna droga ataku na infrastrukturę sieciową i bazodanową organizacji. By skutecznie chronić dane firmy, z reguły wystarczało wdrożyć zaporę sieciową z funkcją wykrywania niebezpiecznych połączeń w miejscu styku sieci z Internetem, zainstalować oprogramowanie antywirusowe na stacjach końcowych oraz zapewnić rozwiązanie antyspamowe do ochrony poczty firmowej.

81% naruszeń bezpieczeństwa wiąże się z wykradzionymi poświadczenami

Q

52% pytanych osób twierdzi, że ochrona urządzeń mobilnych jest wyzwaniem

27% organizacji wykorzystuje uwierzytelnianie wieloetapowe(MFA) w celu uzyskania dostępu do aplikacji

Obecnie ochrona zasobów przedsiębiorstwa jest znacznie bardziej skomplikowana i wielotorowa. Firmy coraz częściej korzystają z obiegu dokumentów czy biznesowej poczty e-mail w chmurze, a praca jest wspierana przez różnorodne narzędzia do współpracy od wielu dostawców. Aplikacje biznesowe, które do tej pory były dostępne jedynie lokalnie, przenosi się do chmury, a pracownicy coraz częściej wykorzystują w pracy prywatne urządzenia (BYOD).

W tym kontekście bezpieczny dostęp do zasobów firmy staje się priorytetem. Znaczenia nabiera nie tylko dostarczenie telepracownikom odpowiedniej infrastruktury sprzętowo-sieciowej. Krytyczne staje się zapewnienie widoczności działań użytkowników, odpowiednia organizacja polityk i zarządzania dostępami oraz zabezpieczenie połączeń w domach, kawiarniach, czy środkach transportu w taki sposób, by dane przedsiębiorstwa nie dostały się w niepowołane ręce. Na szczęście istnieje szereg rozwiązań, które umożliwiają należyte zabezpieczenie przedsiębiorstw korzystających z pracy zdalnej.

Zamów bezpłatną rozmowę z konsulatantem!

Zadzwonimy i opowiemy Ci wszystko na temat Bezpieczeństwa pracy zdalnej!

Zdalne zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury sieciowej z Cisco Meraki

Dla kogo?

Dla firm, w których pracownicy są rozproszeni geograficznie oraz organizacji, które zmuszone były oddelegować pracowników do domu, a teraz chcą im zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracy zdalnej.

Co to jest Cisco Meraki?

Cisco Meraki to całościowa platforma umożliwiająca zdalne zarządzanie infrastrukturą sieciową. Zapewnia scentralizowany system zarządzania w chmurze, do którego dostęp uzyskiwany jest przez przeglądarkę internetową. Dzięki urządzeniom plug and play, integracji z Google Maps oraz prostemu w obsłudze, przejrzystemu interfejsowi użytkownika, rozwiązanie pozwala na zdalną konfigurację zabezpieczeń, bez konieczności wizyty pracownika IT w lokalizacji.

Prostota

Przełączniki Cisco Meraki to proste w obsłudze urządzenia typu plug and play, które są gotowe do działania zaraz po uruchomieniu. Wystarczy je podłączyć do sieci, a konfiguracją zajmie się administrator sterujący urządzeniami przez scentralizowany panel kontrolny. Koniec z mozolną konfiguracją za pomocą wiersza poleceń!

Skuteczność

Korzystając z systemu Meraki Insight, rozwiązanie umożliwia łatwe monitorowanie wydajności aplikacji internetowych i łączy WAN oraz identyfikację błędów i zagrożeń w sieci lub w aplikacjach. Celem Meraki Insight jest zapewnienie klientom pełnej widoczności działań urządzeń i użytkowników oraz zagwarantowanie funkcjonowania krytycznego ruchu w sieci.

Szybkość

Kluczowym narzędziem wykorzystywanym w pracy zdalnej jest funkcja Auto VPN umożliwiająca automatyczne zestawienia tuneli do aplikacji VPN, punktów dostępowych Meraki MR lub innych routerów Meraki MX, zapewniając bezpieczne połączenie niezależnie od lokalizacji pracownika.

Zarządzanie bezpieczeństwem sieci za pośrednictwem chmury

W portfolio Cisco Meraki znajdziesz kompleksowe rozwiązania sieciowe, takie jak:

 • MR Wireless – punkty dostępowe wi-fi zapewniające bezprzewodową łączność pomiędzy urządzeniami
 • MX/Z Security Appliances – router / SD-WAN stanowiący główny komponent infrastruktury do pracy zdalnej
 • Meraki Switches – pierwsze na świecie przełączniki zarządzane zdalnie z chmury
 • System Manager EM – ujednolicona platforma do zarządzania urządzeniami mobilnymi pracowników
 • Meraki Vision – inteligentne kamery IP do monitoringu obiektów
 • Meraki Insight – system analizujący ruch i wydajność aplikacji
 • Meraki Gateway – centralnie zarządzane bramki LTE

Kompleksowe rozwiązania bezpieczeństwa stanowisk pracy zdalnej od Cisco Security

Dla kogo?

Dla organizacji poszukujących sprawdzonego rozwiązania, które zapewni całościową ochronę stanowisk pracy zdalnej.

Wszechstronne podejście do bezpieczeństwa pracy zdalnej

Kluczowym elementem bezpieczeństwa w kontekście pracy zdalnej są urządzenia, z których korzystają pracownicy. Komputer czy smartfon pośredniczą we wszystkich operacjach, jakie wykonuje pracownik, począwszy od przechowywania lokalnych kopii dokumentów i innych krytycznych danych, a kończąc na łączeniu się z zasobami organizacji przy użyciu klienta dostępu zdalnego VPN.

Jednak należyta ochrona urządzeń to nie wszystko. Bezpieczeństwo pracy zdalnej oznacza również konieczność zadbania o ochronę dostępu do Internetu z każdego miejsca na świecie, zabezpieczenie tożsamości klientów, gości i pracowników oraz zapewnienie pełnej widoczności wszystkich działań urządzeń i użytkowników w sieci firmowej. Za wszystkie te aspekty odpowiadają narzędzia bezpieczeństwa Cisco Security.przejrzystemu interfejsowi użytkownika, rozwiązanie pozwala na zdalną konfigurację zabezpieczeń, bez konieczności wizyty pracownika IT w lokalizacji.

Kontrola

Cisco AMP for Endpoints bazuje na zainstalowanym na stacji końcowej kliencie, który monitoruje wszystkie procesy i operacje wykonywane na urządzeniu w czasie rzeczywistym, reagując na każde naruszenie bezpieczeństwa związane ze sformułowanymi politykami. Wykorzystując zaawansowane mechanizmy zabezpieczeń oraz algorytmy uczenia maszynowego, inteligentny system wykrywa zarówno zagrożenia znane, jak i te, które nie zostały wcześniej zdefiniowane.

Prywatność

Kradzież tożsamości pracownika jest jednym z największych zagrożeń związanych z pracą na odległość. Podszywając się pod członka zespołu, atakujący zyskuje dostęp do poufnych danych, narażając przedsiębiorstwo na olbrzymie straty materialne i wizerunkowe. Przed tego typu atakami skutecznie chroni Cisco DUO Security, rozwiązanie w chmurze umożliwiające wprowadzenie mechanizmów uwierzytelniania wieloetapowego do wszystkich zasobów i aplikacji firmy. System wspiera różnorodne kanały weryfikacji, takie jak SMS, kody jednorazowe, aplikacja mobilna, czy biometryka. Pozwala on również dostosować uwierzytelnianie do skonfigurowanych polityk bezpieczeństwa.

Widoczność

Wybrane narzędzia Cisco Security dają również firmom pełen wgląd we wszystkie operacje wykonywane przez urządzenia i użytkowników w sieci firmowej. Dzięki ich zastosowaniu administrator może prześledzić wszelkie działania na punktach końcowych z dokładnością co do procesu, sprawdzić, jakie domeny odwiedzał użytkownik, czy zweryfikować zgodność stanu punktów końcowych ze standardami organizacyjnymi i normami.

Pełen zestaw narzędzi do bezpiecznej pracy na odległość

Od ochrony urządzeń użytkowników po weryfikację tożsamości pracowników, Cisco oferuje pełną gamę rozwiązań zapewniających bezpieczną pracę zdalną:

 • Cloud Email Security – wielopoziomowa ochrona biznesowej poczty e-mail
 • Cisco AMP for Endpoints – system klasy EDR, który na bieżąco analizuje pliki, operacje i zdarzenia i przeciwdziała atakom
 • Cisco AnyConnect – rozwiązanie łączące kontrolę dostępu z ochroną punktów końcowych, by przechwytywać zagrożenia z Internetu oraz urządzeń użytkowników
 • Cisco Umbrella – agent chroniący zapytania DNS do Internetu
 • Cisco DUO Security – wieloetapowe uwierzytelnianie pracowników (MFA)
 • ISE – zautomatyzowana identyfikacja tożsamości, weryfikacja urządzeń i kontrola dostępu
 • Firepower Threat Defense – zapora sieciowa z funkcjami zdalnego dostępu, kontroli aplikacji i ochrony przed włamaniami
 • StealthWatch – kompleksowa analiza ruchu sieciowego

Zapewnienie ciągłości działania biznesu w sytuacjach kryzysowych z narzędziami Fortinet

Dla kogo?

Dla firm, które zmuszone są jak najszybciej przejść w tryb pracy zdalnej, bez uszczerbku dla ciągłości działania biznesu.

Zabezpieczanie zdalnej siły roboczej

Przedsiębiorca zawsze powinien być gotowy na najgorszy scenariusz. A jednak gdy nadeszła pandemia, okazało się, że jedynie 12% organizacji było przygotowanych, by zmierzyć się z jej konsekwencjami 3. Wdrożenie planu ciągłości działania ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia, że organizacja będzie w stanie zachować sprawność operacyjną w obliczu nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Zdolność do bezpiecznego wspierania zdalnych pracowników jest niezbędnym elementem tego planu.

Przejście na zdalny tryb pracy może okazać się konieczne nie tylko w przypadku wystąpienia kolejnej fali pandemii. Znacznie częstsze zdarzenia losowe, takie jak przerwa w dostawie prądu, wypadek, czy zła pogoda także mogą uniemożliwić pracownikom wykonywanie obowiązków z siedziby firmy. W tych scenariuszach organizacja musi być w stanie obsługiwać bezpieczną, zdalną łączność z siecią korporacyjną. Umożliwia to nowoczesna technologia Fortinet NGFW.

3 Źródło: www.gartner.com

Intuicyjność

Rozwiązania Fortinet są zaprojektowane tak, aby były łatwe w użyciu od pierwszego zakupu do końca eksploatacji. FortiGate NGFW i punkty dostępu bezprzewodowego FortiAP zawierają funkcję wdrażania zero-touch. Urządzenia rozmieszczone w zdalnych lokalizacjach można wstępnie skonfigurować przed wysyłką, pozwalając na automatyczną konfigurację na miejscu, co zapewnia ciągłość biznesową i wsparcie dla pracy zdalnej.

Elastyczność

Fortinet oferuje niezwykle elastyczny model wdrażania. Szeregowi pracownicy mogą pracować na odległość tylko i wyłącznie przy użyciu przeglądarki WWW albo uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji za pośrednictwem klienta wbudowanego w rozwiązanie bezpieczeństwa punktów końcowych. Zaawansowani użytkownicy korzystają z wdrożenia dającego im dostęp do szeregu dodatkowych funkcjonalności i uprawnień.

Integracja

Fortinet Security Fabric wykorzystuje wspólny system operacyjny Fortinet i środowisko otwartego interfejsu programowania aplikacji (API), aby stworzyć szeroką, zintegrowaną i zautomatyzowaną architekturę bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia, w tym zdalne, mogą być monitorowane i zarządzane z jednego panelu. Z poziomu FortiGate NGFW lub scentralizowanej platformy zarządzania FortiManager wdrożonej w środowisku centrali zespół ds. bezpieczeństwa może uzyskać pełny wgląd we wszystkie podłączone urządzenia.

Bezpieczna podstawa zapewniająca ciągłość biznesową

Następujące rozwiązania Fortinet Security Fabric zapewniają przedsiębiorstwom ciągłość biznesową niezależnie od miejsca wykonywania pracy:

 • FortiClient – zintegrowana widoczność, kontrola i proaktywna ochrona punktów końcowych
 • FortiGate – bramka bezpieczeństwa gwarantująca scentralizowaną kontrolę ruchu nieszyfrowanego i szyfrowanego wraz z ochroną przed wyciekiem danych
 • FortiWiFi – bramki bezprzewodowe stanowiące zintegrowane rozwiązanie sieciowe i bezpieczeństwa dla pracowników zdalnych
 • FortiFone – rozwiązanie sprzętowe zapewniające ujednoliconą komunikację głosową z łącznością VoIP
 • FortiToken – rozwiązanie potwierdzające tożsamość użytkowników za pomocą tokenów fizycznych lub aplikacji mobilnych
 • FortiAuthenticator – scentralizowane usługi uwierzytelniania i zarządzanie gośćmi umożliwiające dwuskładnikowe uwierzytelnianie zdalnych pracowników
 • FortiAP – bezpieczny, bezprzewodowy dostęp do rozproszonych przedsiębiorstw i pracowników zdalnych
 • FortiManager – zarządzanie i kontrola zasad w całym przedsiębiorstwie z jednego miejsca
 • FortiAnalyzer – oparte na analizie cyberbezpieczeństwo i zarządzanie logami
 • FortiSIEM – platforma do korelowania i zarządzania ryzykiem umożliwiająca szybkie wykrywanie zagrożeń i błyskawiczną reakcję
 • FortiSandbox – analiza złośliwego oprogramowania i innych podejrzanych treści w środowisku piaskownicy, zanim dotrze do miejsca docelowego

Nie wiesz, co wybrać?

Zadzwonimy i doradzimy Ci najlepsze narzędzie do ochrony Twoich zdalnych pracowników.

Aktualności.

Zagrożenia w sieci – czy Twoja firma jest bezpieczna?

Zagrożenia w sieci – czy Twoja firma jest bezpieczna?

Jak nie dać się okradać „po cichu”?Poznaj rozwiązania bezpieczeństwa niezbędne przy korzystaniu z sieci.Poznaj Ochronę DNS – najtańsze i jedno z najskuteczniejszych sposobów ochrony sieci.Dostałem email, wygląda dobrze, ale czy na pewno jest bezpieczny?Mam…

czytaj dalej
Ochrona sieci – dowiedz się jak chronić swoją firmę

Ochrona sieci – dowiedz się jak chronić swoją firmę

Coraz więcej przedsiębiorstw postrzega cyfryzację i wdrażanie nowoczesnych technologii jako czynnik decydujący o przewadze konkurencyjnej. Dodatkowo współczesne firmy rozumieją, że dane stały się jednymi z ich najcenniejszych aktywów. Warto zapewnić im należytą…

czytaj dalej
Zostań z NetFormers!

Zostań z NetFormers!

Bez zbędnego spamu!

Dołącz do naszego Newslettera aby otrzymywać zaproszenia na bezpłatne szkolenia, webinary i warsztaty oraz solidną dawkę aktualnej wiedzy o rozwiązaniach z zakresu sieci i bezpieczeństwa na rynku.

Bądź na bieżąco!

Dziękujemy, że jesteś z Nami!