Witaj,
masz dziś szczęście!

Zeskanowany przez Ciebie kod QR okazał się bezpieczny!

Niestety nie każdy kod QR, pojawiający się w przestrzeni publicznej zarówno on-line jak i off-line, jest bezpieczny.

Co mogłoby się stać

         gdyby QR kod był niebezpieczny?

W takim przypadku moglibyście stać się ofiarami hakerów i zaryzykować utratą danych, włamaniem na prywatne konta internetowe, a także stracić kontrolę nad urządzeniem, z którego korzystacie.

Cóż, przykre prawda?

Poniżej przedstawiamy dwa z najczęstszych zagrożeń, które dotykają osoby nie posiadające wystarczającej ochrony przed hakerami.

Przechwytywanie QRL

Quick Response Code Login (QRL) jest często używany jako alternatywa dla procedur uwierzytelniania opartych o hasła. QRL umożliwia użytkownikom logowanie się na swoje konta poprzez zeskanowanie kodu QR. Kod QR jest zaszyfrowany danymi logowania użytkownika.

W ataku QRLjacking cyberprzestępcy nakłaniają nieświadomych użytkowników do zeskanowania fałszywie skonstruowanego QRL, które pojawiło się w miejsce prawdziwego. Po zeskanowaniu QRL przestępcy uzyskują autoryzację dostępu do urządzenia lub aplikacji użytkownika, dzięki czemu atakujący może całkowicie przejąć kontrolę nad urządzeniem lub aplikacją.

Quishing

Ataki typu quish polegają na wysyłaniu przez cyberprzestępców wiadomości e-mail (phishingowej) ze złośliwym załącznikiem z kodem QR.

Po zeskanowaniu kieruje użytkownika na fałszywą stronę phishingową. Ta strona przechwytuje następnie poufne dane, takie jak np. dane logowania użytkowników.

Jak NIE zostać

          ofiarą hakerów?

Unikanie skanowania kodów QR to w naszych czasach cel raczej nierealistyczny. Podejmowanie proaktywnych środków może jednak pomóc złagodzić ryzyko związane z technologią kodów QR.

Oto, co możesz zrobić, aby w mniejszym lub większym stopniu zmniejszyć to ryzyko

  • Unikaj logowania się do aplikacji lub usługi za pomocą kodu QR.
  • Nie skanuj kodu QR, aby otrzymać pieniądze.
  • Nigdy nie inicjuj płatności, jeśli po zeskanowaniu kodu QR otrzymasz powiadomienie o wprowadzeniu jakichkolwiek poufnych informacji.
  • Unikaj skanowania losowych kodów QR z nieznanych lub podejrzanych źródeł.
  • Nie skanuj kodów QR, które otrzymujesz e-mailem z nieznanych źródeł.
  • Upewnij się, że kod QR jest oryginalny i nie został wklejony na inny.
  • Wyświetl adres URL za pomocą oprogramowania do skanowania kodów QR, zanim go klikniesz.

Wszystkie powyższe rady w mniejszym lub większym stopniu odsuną ryzyko ataku na Twoje dane, ale nigdy nie będzie to zabezpieczenie 100-procentowe.

Głowa

          do góry!

Znamy pewne i skuteczne zabezpieczenie dla urządzeń stacjonarnych i mobilnych w Twojej sieci, jest to CISCO Umbrella.

Umbrella wykorzystuje infrastrukturę
Internetu do blokowania dostępu do niebezpiecznych miejsc w sieci i chroni przed nawiązaniem połączenia, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo niezależnie od lokalizacji. Dodatkowo Umbrella działa jako usługa chmurowa, więc nie wymaga instalacji ani zasobów sprzętowych. Wystarczy kilka minut i Twoja sieć oraz użytkownicy są objęci najwyższej klasy ochroną.

Ochrona 24h/7

  • wszystkie urządzenia w sieci
  • mobilne laptopy
  • zdalne biura

Cisco Umbrella – ochrona w 5 minut!

tyle potrzeba aby uruchomić ochronę przed zośiwymi linkami.

Wypróbuj przez

1 miesiąc

za darmo

Zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnej oferty, jaką jest uruchomienie darmowego konto Cisco Umbrella na 1 miesiąc (link do testów ochrona sieci). W ten sposób możesz wypróbować to nowoczesne rozwiązanie bez zobowiązań, ale… wiemy że do nas wrócisz 🙂

Zostań z NetFormers!

Zostań z NetFormers!

Bez zbędnego spamu!

Dołącz do naszego Newslettera aby otrzymywać zaproszenia na bezpłatne szkolenia, webinary i warsztaty oraz solidną dawkę aktualnej wiedzy o rozwiązaniach z zakresu sieci i bezpieczeństwa na rynku.

Bądź na bieżąco!

Dziękujemy, że jesteś z Nami!